FARBA MATOWA CZY PÓŁMATOWA?

Planując malowanie ścian skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego koloru. Warto jednak pamiętać, że wśród farb wyróżniamy również różne stopnie połysku.

Jak więc dopasować stopień połysku do pomieszczenia?

Farby matowe

Ostatnio bardzo popularne, wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach klasycznych jak i nowoczesnych. Farba matowa to dość bezpieczne rozwiązanie ponieważ charakteryzuje ją łatwość w aplikacji i uzyskanie jednolitej powierzchni.

Farby matowe doskonale nadają się do pomieszczeń dobrze oświetlonych, dużych, ponieważ takie farby rozpraszają światło, sprawiają, że kolor będzie wydała się delikatniejszy. Dodatkowo pozwalają ukryć niedoskonałości i nierówności ściany, czy błędy malarskie 😉

Farby matowe, świetnie sprawdzą się również przy malowaniu sufitów.

Zastosowanie farb wysokiej jakości odpornych na ścieranie, takich jak farby ceramiczne, pozwala cieszyć się matowym wykończeniem bez obawy o utratę pomalowanej powierzchni np. przy zmywaniu czy ścieraniu plam, zabrudzeń.

Farby półmatowe

Malując ściany taką farbą pamiętać należy o idealnym przygotowaniu podłoża, ponieważ farba taka silniej obija światło uwidaczniając ewentualne niedoskonałości. Ponadto światło odbijane od ściany, będzie potęgowało kolor, nadając jej intensywniejszą barwę.

Farby półmatowe warto więc zastosować w pomieszczeniach mniejszych, gdzie dostęp naturalnego światła jest ograniczony np. korytarze, przedpokoje, klatki schodowe.

Warto również pamiętać o tym, że nawet najpiękniejszy kolor nie będzie się dobrze prezentował na nieodpowiednio przygotowanym podłożu, czy nałożony źle dobranym wałkiem.

Ale o tym innym razem 😉