Panele winylowe

Panele winylowe coraz śmielej wkraczają na salony polskich domów i mieszkań. I choć ciągle kojarzą się nam z linoleum z lat 80 tych, nowoczesnym podłogom winylowym daleko do reliktu PRLu.

 

Co to są właściwie podłogi winylowe?

To panele winylowe (LVT – Luxury Vinyl Tiles ) wykonane z kilku warstw winylu o grubości od 3mmm-7mm. Kształt i wielkość pojedynczego panela może się od siebie różnić w zależności od kolekcji i tak możemy zdecydować się na panele szerokości zwykłej deski, klepek (możliwość układania w jodełkę czy jodłę francuską) czy płytek.

Każdy panel mocowany jest do podłogi osobno za pomocą kleju lub metodą „klik”.

Dzięki właściwościom winylu podłogę taką cechuje trwałość, elastyczność i nieograniczone możliwości aranżacyjne.

 

W jakich pomieszczeniach można zastosować podłogę winylową?

Podłogi takie można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dzięki swojej wodoodporności nadają się do kuchni i łazienek. Poza tym panele winylowe są ciche, nie występuje u nich efekt stukania jak przy zwykłych panelach.

Panele posiadają zewnętrzną warstwę ochronną, która jest antyścieralna i plamoodporna. Podczas czyszczenia takich paneli warto korzystać ze środków czyszczących rekomendowanych przez producenta.

Podłogę winylową można śmiało stosować na ogrzewanie podłogowe.

Podłogi winylowe z powodzeniem stosowane są w pomieszczeniach handlowych, restauracjach, hotelach czy placówkach medycznych.

Wymagania pod panele winylowe

Ze względu na niewielką grubość paneli, podłoże na którym będziemy kładli płytki musi być idealnie gładke.

Jeśli chcemy zastosować panele na stare płytki ceramiczne czy deskę należy na ich powierzchni wylać cienką warstwę wylewki samopoziomującej i wtedy położyć panele winylowe.

Producent zaleca również przed położeniem podłogi tzw. sezonowanie czyli dostosowanie się paneli do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu na czas ok 48h.

W przypadku paneli winylowych problem może się pojawić w momencie wyboru wzoru, ponieważ oferta jest rzeczywiście bardzo szeroka. Panele takie idealnie imitują drewnianą deskę, marmur czy beton. Poza tym istnieje możliwość zastosowania pasków fugowych, metalicznych. Więc jeśli marzy Ci się w kuchni drewniana podłoga, która będzie wodoodporna i łatwa w utrzymaniu czystości to warto zastanowić się nad zastosowaniem takiego rozwiązania, zwłaszcza, że producent na niektóre z podłóg daje 30 lat gwarancji.

Podsumowując

  • łatwe w utrzymaniu czystości
  • trwałe
  • możliwość układania na ogrzewanie podłogowe
  • wodoodporne
  • bogactwo wzorów
  • brak efektu stukania

 

W ofercie “Malowanego domu” znajdziecie podłogi marki Designflooring